Ruka Fatimy – tajemný symbol hamsa

Ruka Fatimy je ochranný předmět, označovaný také jako „hamsa“ nebo „khamsa“; jde o amulet ve tvaru ruky, který je rozšířený v Severní Africe a na Blízkém východě a má důležité místo v islámské a židovské víře.

Hamsa - ruka Fatimy
Hamsa – ruka Fatimy

V arabském jazyce „khamsa“ znamená pět, pět prstů ruky a také pět z pilířů islámu. V židovském náboženství „hamesh“ symbolizuje ruku Boží. Mnoho Židů věří, že hamsa symbolizuje Ruku Miriam, sestru Mojžíše a Árona. V islámské víře, khamsa představuje ruku Fatimy, dceru proroka Mohameda.

Nejstarší doklady o vyobrazení hamsy byly vypátrány ve starověké Mezopotámii (současný Irák), kde představoval univerzální znamení ochrany. Symbol otevřené pravé ruky je vidět na mezopotámských artefaktech v amuletech bohyně Ištar.

Ve starověkém Egyptě symbol ruky se dvěma vztyčenými prsty souvisel s božským párem Isis a Osirisem, a palec označoval jejich syna Hora. Amulet s tímto symbolem byl používán k zajištění ochrany v podobě duchů rodičů nad jejich dítětem.

Symbol ruky se také objevuje v kabalistických rukopisech a amuletech, funguje jako hebrejské písmeno „Shin“, první písmeno „Shaddai“, jeden z názvů odkazujících k Bohu.

Hamsa - ruka Fatimy
Ruka Fatimy, hamsa – přívěsek pro zavěšení na krk

Symbol reprezentuje ženskost. Má ochránit lidi před nebezpečím a podpořit plodnost, kojení, zdravé těhotenství a ochránit slabé. Představuje požehnání, moc a sílu.

Velmi časté je zobrazení hamsy ve šperkařství. Především šperky vytvořené ze stříbra, kovu který reprezentuje čistotu a má podle tradic schopnost pojmout magické vlastnosti. Časté jsou i vyřezávané symboly v gagátu (tzv. černý jantar). Hamsa může být často domalována červenou barvou (někdy s použitím krve obětovaného zvířete).

Symboly z kovu se používají jako klepadla, věší se na stěny domů pro ochranu, nebo na dveře pokojů nastávajících matek a novorozenců. Ruka může být zobrazena s prsty roztaženými od sebe a odrážet tak zlo, nebo s prsty u sebe přinést štěstí. Někdy je vyobrazení vysoce stylizované a může být obtížné rozpoznatelné. Například může sestávat z pěti kruhů zastupujících prsty, které se nachází kolem centrálního kruhu, který představuje dlaň.

Ruka Fatimy - hamsa
Ruka Fatimy, hamsa – rámeček pro umístění korálku do šperku

Význam symbolu dokládá i fakt, že je součástí vyobrazení na státní vlajce Alžírska.

V důsledku obnoveného zájmu o folklór a tradice v Izraeli, se zobrazování hamsy stalo trendy a symbol je bez ohledu na svůj hlubší duchovní význam používán ve stavebnictví i designerském a reklamním průmyslu.

2 komentáře u „Ruka Fatimy – tajemný symbol hamsa

  • 2. 8. 2019 (15:23)
    Permalink

    Moje obľúbené 😃kúpila objavila v Rakúsku prvý krát strašne ma to oslovilo a cítila že to má hlboký význam **

  • 16. 9. 2021 (22:59)
    Permalink

    Po dovolenke v Turecku som kamošovi darovala amulet ktorý hneď vyvesil do auta. Za pár hodín neskôr sme cestovali autom a pustil sa poriadny leják. Na dialnici sme museli zrýchliť kedže sme mali poriadne meškanie. Zrazu sa kamoš spomalil a vrátil sa do pomalšieho pruhu. V tom sa vyrútil auto za nami, predbehol nás a pridal plyn. Končil v zákope po tom, čo vyletel do vzduchu , kde sa aj otočil. Krátko na to sme sa bezpečne zastavili a šli sa pozrieť na toho blázna, ktorý nás predbehol. Nikomu z nás sa nič nestalo, ale kamoš tvrdil, že mal pocit akoby mu niekto našepkal aby spomalil. On to aj tak urobil a tak nás mohol bezpečne dopraviť na miesto, kam sme sa pomáhali. Ten druhý mal komplet zničené auto ale aspoň to prežil- žeby nám pomohla Fatimová ruka?

Komentáře nejsou povoleny.