Koncovky od Marka Gondy – unikátní kombinace dřeva a kamene

Napadlo vás už někdy, proč tak často vídáme minerály ve spojení s kovem, ale téměř nikdy spolu se dřevem? Jako by dřevo a kámen byly dva naprosto rozdílné elementy, které spolu nesouzní. Možná to tak i je, vždyť kámen i kov spolu leží v zemi v temnu a jejich krásu můžeme obdivovat teprve až když jsou vydolovány, zatímco dřevo stromů se koupe ve sluneční záři neustále. Nebo je odpověď prozaičtější a skrývá se pouze v estetice: z kovu je možné vytvářet jemnější a delikátnější motivy bez toho, aby hrozilo, že se rozlámou na třísky. Ať tak či tak, občas se ale objeví někdo, kdo dokáže objevit spřízněnost kamene a dřeva jako dvou přírodních materiálů a vdechnout jim jednu společnou duši; například Marek Gonda, který kámen a dřevo spojuje pomocí hudby.

Koncovka se zdobením s onyxem
Koncovka se zdobením s onyxem

Marek Gonda se výrobě koncovek, píšťal a podobných hudebních nástrojů věnuje již přes 15 let. Za tu dobu mu rukami prošlo velké množství dřeva, které bylo následně přeměněno na hudební nástroje a to i přesto, že neabsolvoval žádnou odbornou průpravu týkající se hudby nebo stavby hudebních nástrojů. O to více vkládá do svých výrobků duši, neboť cestu k výrobě každého unikátního kusu si vyšlapal sám, jen s pomocí svého mentora Martina Gábora.

Tradiční indiánská flétna - Siyotanka
Tradiční indiánská flétna – Siyotanka s korály

O tom, jak precizně jsou samotné píšťaly zpracovány se můžete přesvědčit z přiložených fotografií píšťal v kombinaci s kabošony z minerálů. Marek se specializuje především na výrobu koncovek, z jeho dílny ale vycházejí i méně tradiční nástroje, jako například tradiční indiánské flétny Siyotanka, dvojačky, trojačky, fujary, ale i didgeridoo.

Koncovka je flétna bez otvorů, kterými by se určoval zahraný tón. Místo toho se zahraný tón řídí pouze zakrýváním spodního koncového otvoru a silou fouknutí do píšťaly. Díky obvykle úzkému vrtání píšťaly je na ní možné hrát i alikvótní tóny. Mohlo by se zdát, že na takovémto teoreticky jednoduchém nástroji není mnoho práce. Opak je ale pravdou, jak se můžete přesvědčit z přiložených fotografií – píšťaly jsou precizně opracované, jemně zdobené a některé dokonce doplněné kabošony z minerálů, které vkusně doplňují jejich zdobení.

Koncovky se zdobením s kabošony
Koncovky se zdobením s kabošony

Kromě toho, že Marek hudební nástroje vyrábí, také na ně samozřejmě hraje. Pokud máte zájem si (nejen tyto) nástroje poslechnout naživo, sledujte plánované hudební akce a koncerty na stránkách Marka.

Pokud Vás tyto netradiční zajímavé nástroje zaujaly a přemýšlíte, že byste si některý z nich pořídili, ať již sobě pro radost nebo jako dárek, určitě navštivte Markovy stránky www.koncovka-gondovka.cz a www.fujarka.cz, kde naleznete nejen samotné nástroje, ale i fotografie, plánované koncerty a další informace.

Galerie píšťal

Dvojačka s leopardím jaspisem
Dvojačka s leopardím jaspisem
Fujara s jaspisem
Fujara s jaspisem
Tradiční indiánská flétna – Siyotanka s ametystem a aventuríny
Tradiční indiánská flétna – Siyotanka s ametystem a aventuríny
Tradiční indiánská flétna – Siyotanka s jaspisem
Tradiční indiánská flétna – Siyotanka s jaspisem
Koncovka se zdobením s lapisem lazuli
Koncovka se zdobením s lapisem lazuli
Koncovka se zdobením s leopardím jaspisem
Koncovka se zdobením s leopardím jaspisem

1 komentář u „Koncovky od Marka Gondy – unikátní kombinace dřeva a kamene

  • 8. 12. 2015 (15:53)
    Permalink

    Krásná práce, vypadá to nádherně, spojení dřeva a kamene jsem zatím v této podobě neviděl. Díky.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *