Historie šperků ze Sardinie

Šperky na Sardinii jsou jedním z typických znaků ostrova a odkazují na hluboce zakořeněnou kulturu, kterou výrazně ovlivnili především Etruskové a Féničané. Sardinie je země s bohatou historií a i běžný život je tu stále úzce propojen s dávnou magií a mystikou prostřednictvím dodržování tradičních obyčejů. Od starověku se ženy i muži na Sardinii zdobili výjimečně bohatými šperky, jejichž okázalost a množství bylo symbolem společenské vrstvy a reprezentací prestiže, moci a bohatství. Šperky vždy představovaly důležitý aspekt tradičních sardinských krojů. I dnes si je sardinské ženy předávají z generace na generaci a chápou je jako posvátné předměty. Předání většinou probíhá při svatbě a žena při převzetí šperku slibuje, že bude v tradici pokračovat. Komplety šperků mají obrovskou hodnotu a často bylo zvykem, že je nevěstě darovala rodina budoucího manžela. To bývalo pravidlem i v případech, kdy by se rodina měla kvůli tomu zadlužit.

Zlatnictví na Sardinii

Už odedávna patřilo zlatnictví mezi vážená řemesla a předávalo se téměř výhradně z otce na syna. Zlatnické dílny byly i v minulosti roztroušeny různě po ostrově, mezi nejvýznamnější centra šperkařské výroby na Sardinii byla města Cagliari, Sassari a Iglesias.

Filigránové šperky ze Sardinie
Tradiční filigránové šperky ze Sardinie (autor fotografie Shardan).

Dodnes patří šperky ze Sardinie mezi nejkrásnější a nejvyhledávanější především pro filigránovou techniku, která tu zdomácněla vlivem vyspělé fénické kultury. Pro šperky vytvořené technikou filigránu je typická přesnost, něžnost, elegance a nadčasový design. Je jen malá skupina zlatnických mistrů, kteří dnes tuto techniku dokonale ovládají. Filigránové šperky ze zlata i ze stříbra si dodnes udržují své prominentní postavení a získaly si obdiv po celém světě. Tradiční šperky jsou vyráběny podle starých vzorů a jsou výsledkem nekonečné trpělivosti a preciznosti při práci.
Dekorativní motivy používané na špercích i oděvech jsou nejvíce inspirovány přírodními prvky jako jsou květiny, zvířata, ptáci, hvězdy a geometrické obrazce. Vyrobené šperky nesly různý symbolický význam, jako například posílit plodnost, lásku a štěstí. Dnes je jejich primárním účelem oslava ženskosti, mateřství a krásy.
Podoba šperků prošla v průběhu staletí mnoha změnami. Určité sjednocení stylu lze pozorovat u šperků vytvořených až v průběhu posledních staletí, přesto se šperky v každé provincii od sebe mírně liší a zachovávají si svébytný a osobitý ráz. Šperky, které dnes považujeme za tradiční jsou vyrobené ze zlata nebo stříbra a doplněné drahými přírodními kameny.

Filigránovou technikou jsou zdobeny nejen šperky, ale i náboženské a dekorativní předměty, jako kříže, medaile a růžence.

Zdobení tradičních krojů

festival Sefisio
Festival Sant’Efisio v Cagliari – na krojích si můžete všimnout výrazných šperků (autor fotografie Giova81)

Tradiční kroje jsou zdobeny mnoha různými typy šperků, které se liší podle oblasti původu. Typickými ozdobami jsou knoflíky, náhrdelníky, přívěsky, řetízky, háčky, brože, prsteny, náušnice, amulety i další posvátné předměty. Tyto šperky tvoří nedílnou součást tradičních krojů a na svých majitelkách ožívají u příležitosti nejdůležitějších festivalů, i během lidových a církevních svátků. Největší z festivalů Saint Efisio v Cagliari se koná 1. května a lidé z celé Sardinie se u této příležitosti sjíždějí do města a účastní se pěšího procesí se sochou světce v čele jej doprovázejí do 40 km vzdálené Puly na jihu ostrova.

Součástí festivalu je i přehlídka tradičních krojů. Každý region zde má svého zástupce se svým osobitým krojem. Všechny tradiční kostýmy jsou vyrobeny ručně a každý kus je originál zhotovený jen v jednom kuse.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *