Práce a zalévání s křišťálovou pryskyřicí – návod, rady a tipy

Pro všechny zájemce o výrobu šperků odléváných z pryskyřice jsme připravili základní návod, jak se vyznat v současné široké nabídce pomůcek, lůžek a dalších komponent, které jsou v současné době na trhu. Pokud s technikou začínáte, veškeré vybavení můžete zakoupit i přes specializovaný eshop, kde můžete z pohodlí domova v klidu vybrat veškeré základní vybavení i doplňky. Většinou budete mít k dispozici i daleko větší sortiment za příznivější ceny než v kamenných prodejnách.

Co si tedy pořídit, pokud chceme začít zalévat motivy s lůžky křišťálovou pryskyřicí?

Křišťálová pryskyřice

Základem je čirá křišťálová pryskyřice. V současné době je na českém trhu řada různých typů pryskyřic, my máme velmi dobré zkušenosti s pryskyřicí od dvou francouzských výrobců:

Pryskyřice Gédeo 150 mlKřišťálová pryskyřice Gédeo od firmy Pébeo

Značka Pébeo vyrábí kvalitní křišťálovou pryskyřici kterou je možné zakoupit ve třech různých velikostech. Nejmenší balení o objemu 150 ml je ideální pro začátečníky, kteří se s technikou chtějí seznámit a rádi by vyráběli šperky pro sebe a své blízké. Balení vystačí i na kreativní kurz o deseti lidech, kde si každý vyrobí až pět kusů šperků či menších sad. Větší balení o objemech 300 ml a 750 ml jsou určená pro domácí řemeslnou výrobu, při níž vyrábíme rozsáhlejší kolekce šperků a máme možnost své výrobky nabídnout na prodejních akcích, nebo pro zalévání větších objemů pryskyřice do forem. Ať už si vybereme jakoukoliv velikost, pryskyřice nevysychá a při správném vytvrzení si dlouho zachovává krásný skelný lesk. Tento typ pryskyřice je vhodný pro zalévání kovových lůžek nebo vlastních silikonových forem, u kterých by výška odlitku neměla překročit 5 cm.

Využít můžeme i glazurovací pryskyřici, se kterou vytvoříme lesklý povrch s efektem lupy.

Křišťálová pryskyřice Cleopatre Crystall Glass 150 mlKřišťálová pryskyřice Cleopatre

Tradiční francouzská značka Cleopatre je na českém trhu od roku 2015. Kromě základního typu pryskyřice Cleopatre Crystal Glass, která je svými vlastnostmi téměř shodná s pryskyřicí Gédeo, je novinkou flexibilní pryskyřice Cleopatre Glass’100, s níž je možné vytvářet poddajné měkké povrchy na tenkém podkladě. Zajímavým produktem je i glazurovací pryskyřice Cléopâtre Glass’Lack (Glass’Gel) vhodná pro vytváření lesklého lakovaného povrchu s 3D efektem na všech druzích povrchu, i na polymerové hmotě.
Opět si můžeme vybrat z několika velikostí 150 ml, 360 ml a 720 ml, podle toho, kolik pryskyřice plánujeme zpracovávat.

Lůžka pro zalévání křišťálovou pryskyřicí

Poté co si vybereme nejvhodnější typ pryskyřice přichází na řadu výběr podkladového materiálu – lůžek, do kterých vlastně budeme zalévat.

Výběr lůžka pro zalévání křišťálovou pryskyřicí

Lůžko s vysokým okrajem
Lůžko se zvláště vysokým okrajem, do kterého se snadno zalévá. Sice se spotřebuje více pryskyřice, ta ale nepřeteče.

Výběr lůžek do kterých chceme zalévat, bychom si měli předem promyslet, ne každé lůžko je totiž vhodné na každý projekt. Rozdíly jsou nejzřetelnější v okrajích lůžek.

Pokud se zaléváním teprve začínáme, určitě doporučujeme začít s lůžky, která mají pevnou vyšší hranu, případně je hrana směrem dovnitř mírně zaoblená. Jejich výhodou je, že zakryjí menší nedostatky jako jsou otřepené okraje nebo ne úplně přesná velikost motivu. Pro zalévání jsou nejbezpečnější a pokud lůžka zaléváme na rovném povrchu, přetékají opravdu výjimečně.

Na trhu také najdeme tenká nízká lůžka s drobnými zoubky po celém obvodu. Hodí se pro jemné romantické šperky, pro práci s nimi je ale vhodné mít s odléváním nějaké předchozí zkušenosti. Tato lůžka totiž mohou být zrádná – je poměrně náročné uhlídat správnou míru zalití a často se stává že přetečou. Ideální jsou pro zalévání v tenké vrstvě.

Zalévat lze i na lůžka bez okrajů – plošky. Zde je nutné správně odhadnout množství použité pryskyřice a velmi přesně ji nakapat přesně na plošku, aby vytvořila čepičku. Ve chvíli, kdy pryskyřice přeteče, zničí nejen zalévaný motiv, ale často i lůžko.

Postupy pro zalévání lůžek pryskyřicí

Kromě lůžek, které mají rovné dno a především je využijeme pro výrobu závěsných náušnic a přívěsků, existuje i velké množství lůžek, která se zalévají o poznání složitěji. Nyní si popíšeme postup zalévání u lůžek, která jsou určená pro výrobu sponek, prstenů, puzetových náušnic, klipsových náušnic a náušnic na klasický bižuterní patent, nebo lůžek, která nemají okraj.

Zalévání náušnicových komponent, prstýnků a sponek

Nerezová puzeta
Puzety je před zaléváním nutné uchytit do vhodného materiálu – například polystyrenu

V první řadě je důležité všechny typy těchto komponent zalévat až poté, co je uchytíme do podkladové vrstvy. Tou může být rovná destička polystyrenu nebo pevný rovný karton. Puzetové náušnice (tzv. pecky) do pokladu jednoduše vpíchneme, pro upevnění prstenů a náušnic se zapínáním uděláme nožem do polystyrenu zářezy, do nichž komponenty následně vtlačíme a z boku vždy zkontrolujeme jestli je lůžko pro zalévání v rovině.

Zalévání lůžek bez okrajů (plošek)

Náušnice bez okrajů se obtížněji zalévají, na některé šperky se ale verze bez okraje hodí více.
Náušnice bez okrajů se obtížněji zalévají, na některé šperky se ale verze bez okraje hodí více.

S trochou cviku a trpělivosti můžeme pryskyřicí zalévat i lůžka, která žádný okraj nemají. Při výrobě těchto typů náušnic si musíme dát pozor na velmi přesně vystřižený grafický motiv. Lůžko se nesmí plochou dotýkat podkladu a musí být v rovině. Po přilepení motivu a uchycení náušnice jej odlijeme nejprve do výšky cca 1-2 mm a až se pryskyřice rozlije do stran je dobré celé lůžko obkroužit nožičkou špendlíku. Začistí se nám tak hrany, pryskyřice je zaoblí a nestane se, že bychom na dotek vnímali zdrsnělé okraje motivu. Při obkroužení musíme dávat pozor abychom si lůžko nevychýlili z roviny, pryskyřice by velmi rychle stekla a mohla by poškodit i ostatní výrobky umístěné na podkladové desce. Poté naneseme na lůžko ještě cca 3 kapičky pryskyřice, dokud se při pohledu z boku nevytvoří pěkné zakulacení, které by mělo být na všech náušnicích zhruba stejné. Platí, že čím je zakulacení a výška vrstvy pryskyřice větší, tím jsou výsledné šperky hezčí, protože opravdu vypadají jakoby pod sklem a ne pouze přetaženy fólií.

Zalévání vypouklých lůžek

Zajímavostí jsou lůžka, která mají dovnitř vypouklé dno. Můžeme do nich zalévat trojrozměrné předměty, sušené květiny a vytvářet tak osobní amulety. Při tomto typu odlévání je ale nutné předmět nejdříve ke dnu lůžka přilepit nebo zalít pryskyřicí jen do poloviny a současně zatížit. Pokud to neuděláme a vložený předmět má menší hustotu (je lehčí) než pryskyřice, vyplave na hladinu a je pravděpodobné, že se nám pryskyřice vylije. Zalévat nadvakrát můžeme i v případě, kdy se nám například líbí obruba vypouklého lůžka, ale chceme do něj zalít klasický fotografický motiv. V tom případě je nejjednodušší zalít lůžko do poloviny a nechat zaschnout, čímž si vytvoříme rovné dno a nadále už postupujeme běžným způsobem. Zaléváním nadvakrát také můžeme docílit zajímavého efektu dvoubarevné pryskyřice, pokud například spodní část pryskyřice obarvíme.

Grafické motivy a další způsoby dekorování šperků z pryskyřice

Výroba a shánění grafických motivů

Náušnice pecky (puzety) s decentním grafickým motivem mohou vytvořit vkusný šperk
Náušnice pecky (puzety) s decentním grafickým motivem

V současné době se často setkáme se šperky zdobenými nejrůznějšími grafickými motivy. Jde o motivy, které si můžeme při základní znalosti grafického programu na úpravu obrázků (například GIMP) vytvořit sami z vlastních fotografií, pak je nechat vytisknout ve fotolabu jako běžné fotky v úpravě lesk a potom už jednoduše vystřihovat a vodou ředitelným lepidlem, nejlépe určeným na decoupage, motivy vlepovat do lůžek.

Pokud si tuto část práce chceme usnadnit, je na trhu široká nabídka hotových zpracovaných motivů od romantických vintage, až po geometrické tvary či originální autorské ilustrace.

Výroba jednobarevných, třpytivých a dalších originálních náušnic z pryskyřice

Třpytkami v pryskyřici dosáhneme efektního vzhledu náušnic.
Třpytkami v pryskyřici dosáhneme efektního vzhledu náušnic.

V případě, že nechceme používat grafické motivy, je mnoho dalších způsobů jak vytvořit zajímavý šperk z pryskyřice. Jedním ze způsobů je využití barevné pryskyřice. Není potřeba připravovat žádný podklad, hotový šperk bude mít barvu podle pryskyřice. Buď je možné barevnou pryskyřici zakoupit hotovou, pokud nám však odstíny nebo množství nevyhovují, snadno si vyrobíme vlastní. Pryskyřici obarvíme několika kapkami barvy na sklo, vyzkoušené máme čiré nebo opakní barvy na sklo Vitrail, dobře promícháme a odléváme běžným způsobem. U vytváření vlastních barevných odstínů si musíme dát pozor, abychom přidáním barvy příliš nenarušili poměr pryskyřice a tvrdidla. Pokud by se tak stalo a barvy bychom vmíchali více, pryskyřice by ani po několika dnech zcela nevytvrdla.

Velmi podobně postupujeme pokud chceme vytvořit jednobarevné náušničky pouze z barevných třpytek. Jedná se asi o nejjednodušší způsob dekorování. Do dobře rozmíchané směsi pryskyřice zamícháme libovolné množství třpytek či flitrů a odléváme běžným způsobem. Dalším možným způsobem je přilepit třpytky na dno lůžka a následně je zalít čitou nebo mírně zabarvenou pryskyřicí.

Dále je možné zalévat hotový obrázek, který vytvoříme barvami se strukturou, například Pebeo Fantasy Prisme a Fantasy Moon. Poté, co namalujeme lůžko, počkáme než barva zaschne a následně ji můžeme zalévat pryskyřicí.

S trochou cviku není problém vytvářet poměrně snadno krásné šperky přesně podle vašich představ
S trochou cviku není problém vytvářet poměrně snadno krásné šperky přesně podle vašich představ

Ať už vyrábíme jakýkoli typ šperku, základem úspěchu je i to, aby byl výrobek v průběhu tvrzení umístěn na rovné ploše, pod poklopem, mimo běžný denní provoz a pohyb více lidí a současně na místě, kde se nepráší. Zároveň je třeba vzít v úvahu to, že když zaléváme barevný předmět (třpytky nebo třeba květinu) nebo používáme dříve nevyzkoušené barvy, může dojít ke změně barvy nebo úplnému odbarvení kvůli reakci barvy s pryskyřicí. Typickým příkladem je, že některé fialové barvy se několik hodin po zalití postupně odbarví do šeda nebo do hněda.

Kurzy práce s křišťálovou pryskyřicí

Pokud jste začátečník, případně už nějaké zkušenosti máte a rádi byste se v práci s pryskyřicí zdokonalili, případně chcete někomu dát kurz práce s pryskyřicí jako dárek, mohly by vás zajímat naše individuální kurzy práce s pryskyřicí v Brně.

Přejeme Vám mnoho radosti při vlastním tvoření!

Náušnice s mandalou Medailon s růžemi

39 komentářů u „Práce a zalévání s křišťálovou pryskyřicí – návod, rady a tipy

 • 25. 9. 2019 (14:41)
  Permalink

  Dobrý den , koupila jsem si Křišťálová pryskyřice Gédeo od firmy Pébeo!
  Zkouším zní vyrobit sobě a dceři naušničky a už po 3 várce se nedaří vůbec nám to neschne, jsme z Krkonoš je možnost od Vás koupit návod na dálku nebo nějaké rady? Přidali jsme barvu Vitrail jenom kapku a nic 🙁
  Schne nám to v bytě pči 23 stupních i to dávám na topení a nic. poměry 2:1 jedné taky dodržujeme a stále nic.
  Moc děkuji za odpověd.Štastná

  Odpovědět
  • 26. 9. 2019 (15:00)
   Permalink

   Dobrý den
   nezaschnutí části nebo celé dávky bude na 99 % nedostatečným rozmícháním pryskyřice. Té musí být opravdu správný poměr, nesmí být víc tvrdidla, než je v návodu. Při výrobě lůžek už pracujeme raději v menších objemech, které se snadno promíchají (cca do 50 ml najednou), s tím že jedna dávka se rozmíchává asi 10 minut opravdu důkladně, hlavně i v rozích a u dna nádoby. Tím jsme eliminovali veškeré problémy s tvrdnutím pryskyřice.
   Přeji pěkný den
   Jiří

   Odpovědět
 • 1. 1. 2020 (16:57)
  Permalink

  Dobrý den,
  bylo by možné, že bych namalovala na papír obrázek, vlepila do lůžka a něčím přetřela, abych ochranila a zafixovala barvy a poté zalila pryskyřicí?
  Děkuji

  Odpovědět
  • 6. 1. 2020 (14:18)
   Permalink

   Dobrý den
   obecně je možné obrázek něčím přelakovat, spolehlivější by ale pravděpodobně bylo ho namalovat, následně ofotit, nechat udělat jako fotografii a tu následně vlepit do lůžka.

   Odpovědět
   • 7. 3. 2020 (19:58)
    Permalink

    Dobrý den,čím lepit foto či jiné předměty na lůžko ?

    Odpovědět
    • 26. 1. 2022 (17:06)
     Permalink

     Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Teprve s pryskyřicí začínám a tak mě spíš zajímá na co si dát pozor. Někde jsem četla že s pryskyřicí můžu dělat při teplotě 10°-15°C. Také mě zajímá jestli musím nejprve než naleji pryskyřicí do formy nějak ošetřit a to samé po zvrdnutí. Určitě ocením nějaké rady a typy.

     Odpovědět
 • 30. 3. 2020 (18:10)
  Permalink

  Dobrý den. Prosím o radu jak docílit jakoby bílé mlhoviny v natónované pryskyřici..?

  Odpovědět
  • 1. 4. 2020 (12:37)
   Permalink

   Dobrý den
   obecně různými příměsemi, jako například drobné třpytky v požadované barvě, velmi jemný písek nebo třeba i mícháním pryskyřice tak, aby v ní byla spousta droboučkých vzduchových bublin, záleží jak moc výrazný efekt má být a zda v celém odlitku nebo jen části.
   Přeji pěkný den
   Jiří

   Odpovědět
  • 10. 3. 2023 (21:33)
   Permalink

   Dobrý večer,jsem také začátečník a chtěla bych se zeptat,proč se mi lepí výrobek,když je už je zaschly i týden,zkusila jsem druhou várku a ta se lepí taky,nemůžu přijít na to proc.prosím o radu dekuji

   Odpovědět
 • 6. 4. 2020 (9:24)
  Permalink

  Dobrý den,prosím o radu.
  Potřebovala bych zalít do pryskyřice hliníkový medailonek, jsem alergik,tak jej nemohu nosit. Tímto bych to ale mohla vyřešit. Jen nevím jak to udělat, když nechci použít kovové lůžko, prostě jen „obalit“ medailonek v této hmotě. Lze..? Děkuji. Monika

  Odpovědět
  • 6. 4. 2020 (12:37)
   Permalink

   Dobrý den
   obvykle se na to používají laky, pokud bych to zkusil s pryskyřicí, zkusil bych použít některou s glazurovacích pryskyřic – jsou hustší a snadněji se nanášejí na různé povrchy.
   Přeji pěkný den
   Jiří

   Odpovědět
   • 17. 1. 2021 (22:41)
    Permalink

    Dobrý den je možné když na pryskyřice neschne například kvůli poměru nebo špatnému rozmichani ji nějak pomoci?

    Dekuji Petr

    Odpovědět
 • 6. 5. 2020 (4:46)
  Permalink

  Dobrý den prosim o radu chtěla bych si odlit z pryskyřice kouli velikosti tenisového míčku kolik budu potřebovat množství? A mam to odlevat postupně? S tim že do ni budu vpravovat pisek? A ještě prosím o radu kde bych sehnala tak velkou formu. Děkuji Milena

  Odpovědět
  • 7. 5. 2020 (10:13)
   Permalink

   Dobrý den
   tenisový míček má objem asi 150 ml, takže raději o něco větší množství než toto.
   Zalévat je určitě lepší po částech, kde sehnat takovou formu nevím. Je možné vyrobit formy ze silikonových hmot, ale výrobky odlité do ní obvykle ještě potřebují vyleštit pomocí speciální pasty na leštění pryskyřice.

   Odpovědět
 • 18. 5. 2020 (8:34)
  Permalink

  Zdravím, prosím o radu, jsem alergik a chtěla bych zalít do pryskyřice chloupky pejska ,jen nevím jak,lůžka jsou z kovu a to nemůžu, chtěla bych srdíčko, nebo kuličku, poradíte mi? Jsem začátečník, díky.

  Odpovědět
  • 18. 5. 2020 (10:44)
   Permalink

   Dobrý den
   je možné použít formu pro zalévání pryskyřice, například v této formě je i jedno srdíčko s očkem pro zavěšení.
   Přeji pěkný den
   Jiří

   Odpovědět
  • 5. 6. 2020 (8:23)
   Permalink

   Dobrý den,
   ve výrobě z pryskyřice jsem začátečník, ale pár kousků mám už za sebou. Po včerejší zkoušce, kdy jsem do pryskyřice zalévala bílé kvítky, mi ale samotný kvítek zežloutl. Květy jsem měla několik týdnů lisované, suché. Nevíte, čím by to mohlo být, jestli dělám někde chybu? Mám pryskyřici od značky Pébeo a je pravda, že už ji mám docela dlouho otevřenou, určitě přes rok, tak jestli by to mohlo být třeba i tím?
   Moc Vám předem děkuji za pomoc. Přeji hezký den, Jana

   Odpovědět
   • 5. 6. 2020 (11:19)
    Permalink

    Dobrý den
    pryskyřice přírodní materiály odbarvuje, to je známá věc. Jednoduše s tím nic dělat nejde, můžete se pokusit nejdřív rostliny nějakým způsobem zakonzervovat, ale je to poměrně složitá alchymie které se moc lidí nevěnuje.

    Odpovědět
 • 9. 6. 2020 (16:39)
  Permalink

  Dobrý den , jak způsobem lze „zatvrdlou“ pryskyřici z lůžka vyjmout? Je nějaké rozpouštědlo?
  Část věcí se mě nepovedlo, tak to chci vyzkoušet opětovně . děkuji

  Odpovědět
  • 9. 6. 2020 (17:02)
   Permalink

   Dobrý den
   pokud není pryskyřice úplně zaschlá, jde obvykle ještě odstranit octem. Vytvrdlá pryskyřice již jednoduše odstranit nejde, obvykle se při tom lůžko poškodí a většinou je pak stejně jednodušší koupit nějaká levná lůžka na zkoušení.

   Odpovědět
 • 17. 6. 2020 (20:35)
  Permalink

  Dobrý den,

  Prosím jak zakonzervovat rostliny, mech, větévku atd., Abych je mohla zalít? Dále prosím jak postupovat, bude to muj první pokus.dekuji mnohokrát

  Veronika K.

  Odpovědět
 • 9. 7. 2020 (17:26)
  Permalink

  Dobrý den,

  jsem začátečník a chtěl bych odlévat šperky. Jelikož formy na dolévání jsou malé a vážení potřebného množství pryskyřice je složité, chtěl bych se zeptat, zda je možné připravit si větší množství pryskyřice a tu pak postupně nalít do připravených formiček, nebo musím každou formičku zvlášť naměřit.

  Díky moc za případné rady.
  Vláďa

  Odpovědět
  • 9. 7. 2020 (17:34)
   Permalink

   Dobrý den
   určitě nic nebrání tomu namíchat pryskyřici najednou a pak jen nalévat do připravených forem. Pryskyřice netuhne až tak moc rychle, takže čas na to obvykle je.

   Odpovědět
   • 10. 7. 2020 (19:10)
    Permalink

    Dobrý den, koupila jsem si pryskyřici Gédeo od firmy Pébeo. Dělám šperky za pomocí zalévání fotek do kovových lůžek. Fotky lepím tekutým Herkulesem. V průběhu schnutí se mi však objevují na fotce rozmazané čmouhy (např. na černých modro-fialové čmouhy) a praskance. Zkoušela jsem si fotky tisknou v DMku i ve fotolabu, ale u obojího je výsledek stejný. Co byste mi, prosím, doporučil, aby se mi nedělaly čmouhy? Je dobré fotku zafixovat fixativem nebo jiným způsobem? Děkuji mnohokrát za odpověď

    Odpovědět
 • 22. 8. 2020 (9:19)
  Permalink

  Dobrý den, jsem začátečník a potřebovala bych poradit.Mám dvě půlky hotové pryskyřice a potřebovala bych je něčím slepit k sobě, ale aby nebylo poznat, ze je to slepene a aby to vypadalo jako celek. Moc děkuji

  Odpovědět
  • 22. 8. 2020 (9:34)
   Permalink

   Dobrý den
   díly musí přesně pasovat k sobě (může být potřeba díly zbrousit a ohladit), slepit je dohromady je vhodné pomocí malého množství stejné pryskyřice. Pokud nezůstane žádná mezera nebo vzduchová bublina, nemusí být vidět spoj. Jakékoliv lepidlo ap. bude vidět.

   Odpovědět
 • 22. 10. 2020 (13:42)
  Permalink

  Dobrý den, s pryskyřicí teprve začínám a trápí mě jedna věc při zalévání květin do pryskyřice mi květy vždy změní barvu 🙁 jak tomuto jevu zabránit?

  Odpovědět
  • 22. 10. 2020 (13:57)
   Permalink

   Dobrý den
   pryskyřice přírodní materiály odbarvuje, to je známá věc. Jednoduše s tím nic dělat nejde, můžete se pokusit nejdřív rostliny nějakým způsobem zakonzervovat, ale je to poměrně složitá alchymie které se moc lidí nevěnuje.

   Odpovědět
 • 2. 12. 2020 (18:48)
  Permalink

  Dobrý večer, je možné postupné nalévání pryskyřice, tak aby se dosáhlo prostorového efektu? Např 1cm lití na tři vrstvy? Tj 3mm na každou. Jaký čas mezi litím, aby se to spojilo? Díky za radu.

  Odpovědět
  • 3. 12. 2020 (11:20)
   Permalink

   Dobrý den
   lití na vrstvy je standardní technika jak zalít trojrozměrné předměty do pryskyřice. Existují různé postupy, některé s 12h pauzou mezi vrstvami, jiné například pouze s 3 – 5 hodinovou pauzou. Obecně je asi nejlepší vyzkoušet která z technik se bude nejlépe hodit pro vaše potřeby.
   Jiří

   Odpovědět
 • 11. 1. 2021 (15:55)
  Permalink

  Dobrý den, zaujala mě technika cloisonne, kdy se uchycují proužky měděného drátu a potom se plocha vysypává emailem a vypaluje. Chtěla jsem se zeptat, za by bylo možné email a vypalování nahradit litím pryskyřice a pokud ano,z jakého materiálu by musel být podklad. Moc děkuji za radu. Přeji pěkný den. Lenka

  Odpovědět
  • 12. 1. 2021 (11:14)
   Permalink

   Dobrý den
   obecně technika nahradit jde, vzhledově bude ale výsledek samozřejmě odlišný. Je možné například základ namalovat akrylovými barvami a zalít čirou nebo obarveno pryskyřicí (do pryskyřice se obvykle používají barvy na alkoholové bázi).
   Přeji pěkný den
   Jiří

   Odpovědět
 • 17. 3. 2021 (21:32)
  Permalink

  prosím, zkoušela jsem zalévat sušené květiny do dřeva a pryskyřice si našla škvírku, kudy vytékala.Dá se tomu zabránit vytřením otvoru lepidlem např.dekupážním, nebo tavnou pistolí?Přilepila jsem květinu tavkou a pryskyřice už 3 den lepí?kde jsem udělala chybu, prosím?

  Odpovědět
 • 20. 3. 2021 (20:59)
  Permalink

  Dobrý den ,nikde jsem nenašel postup při vylévání šachovnice pro hru DÁMA /do silikonové zakoupené formy/černé a bílé čtverce/Poradíte, prosím moc. Děkuji ,,prvňáček“Vyhnánek.

  Odpovědět
 • 3. 9. 2021 (12:17)
  Permalink

  Dobrý den,

  prosím o radu, jaký lak mám použít na nalakování dřevěného stolku, který potom budu zalévat epoxidovou pryskyřicí Epox-G500? Můžu použít vodou ředitelný Balakryl?

  Odpovědět
 • 3. 11. 2021 (9:14)
  Permalink

  Dobrý den,
  mám vylisované květiny ze svatební kytice a ráda bych si z nich udělala obraz. Mám květiny poskládat na sklo a poté zalít pryskyřicí? Vůbec netuším jak to udělat. Děkuji za odpověď

  Odpovědět
 • 18. 3. 2022 (10:52)
  Permalink

  Prosím, potřebovala bych pryskyřicí zalít různé drobné praskliny nebo dírky hlavně ve dřevě, či jiném materiálu. Kdysi jsem četla že je na to speciální pryskyřice. Můžete mi poradit? Děkuji.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *