Růžový peruánský opál

Růžový opál je poměrně vzácným minerálem, které se donedávna těžil pouze na jediném nalezišti v Peru. Před několika lety bylo objeveno další naleziště v Austrálii. Přestože jde o zajímavý a poměrně žádaný minerál, nedosahuje jeho cena ani zdaleka cenové hladiny drahého opálu. Stejně jako u achátů, najdeme na některých peruánských opálech dendritické inkluze, které připomínají vzhledem kapradiny. Peruánský opál je také známý pod názvem „andský opál”.

Obecné informace

Valounky růžového opálu
Valounky růžového opálu

Růžový opál je řazen mezi opály obecné. Donedávna se růžový opál vyskytoval pouze v Andách poblíž města San Patricio v Peru. Minerál získává svou barvu z organických sloučenin, známé jako chinony, které jsou ve stopovém množství obsaženy v hornině. Růžové opály se vyskytují v mnoha různých variacích, od neprůhledných až po průsvitné, v čisté podobě nebo jako součást matečné horniny s inkluzemi.

Opály obsahují určité množství vázané vody (1 – 20 %), obvykle 5 – 13 %, proto jsou citlivé na teplo. Při změně obsahu vody opál může změnit barvu a vlastnosti, při zahřátí nad 250 °C se voda úplně ztratí.

Tvrdost opálu podle Mohse je obvykle 5,5 – 6, ale u nově vzniklých nebo zemitých kusů ale může být velmi nízká, třeba jen 1.

Možnosti využití ve šperku

Ve šperku se nejčastěji používá samostatně, případně je doplněn drobnými zirkony či diamanty. V kombinaci s dalšími minerály může být zajímavé spojení růžového opálu s růženínem, granátem, ametystem, bílými a béžovými odstíny achátů a také s dalšími druhy opálů.

Růžový opál obzvlášť vynikne, když je zasazen ve žlutém nebo růžovém zlatě, případně ve stříbře. Je nutné počítat s tím, že růžové opály jsou měkčí a snadněji štěpné než křemen, proto se s nimi musí zacházet opatrněji.

Vzhledem k proměnlivému obsahu vody v opálu by měly být šperky z opálu často nošeny, aby mohly absorbovat vlhkost ze vzduchu a neměly by být skladovány v blízkosti zdroje tepla.

Léčivé vlastnosti

Surový růžový opál z Copper Mine, Northern Arequipa Area, Perù
Surový růžový opál z Copper Mine, Northern Arequipa Area, Perù
Autor fotografie: Parent Géry [CC BY-SA 3.0]

V léčitelství je růžový peruánský opál používán jako kámen lásky a něhy, který přináší do vztahů energii náklonnosti a laskavosti. Stejně jako ostatní opály posiluje také inspiraci, fantazii a tvořivost. Vhodný je i pro zklidnění aury a rozbouřených emocí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *